Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podminky Chovnosti

24. 8. 2007

Do chovu jsou zařazeni jedinci po splnění těchto podmínek:

 

1. Úspěšné absolvování bonitace

2. Minimální věk k bonitaci: 15 měsíců

3. K chovu mohou být použiti jedinci až v den, kdy dosáhnou věku 18 měsíců. Feny mohou být chovné do 8 let věku, psi neomezeně.

4. Exteriér - účast na výstavě pořádané KCHMPP s oceněním výborný nebo velmi dobrý, zařazení ve třídách: mezitřída, otevřená, pracovní, vítězů, veteránů

5. Zdraví - skus nůžkový, plný počet řezáků a špičáků, rentgen na dysplazii kyčelních kloubů (DKK) ve věku minimálně 12 měsíců, rentgenový snímek posuzuje pouze MVDr. Michal Čáp (viz níže), vyšetření luxace patel (LP) ve věku minimálně 12 měsíců od libovolného lékaře s atestací na toto vyšetření

6. Do chovu nebudou zařazeni jedinci s chirurgickými zákroky na kloubech (s výjimkou zákroků po úrazech)

7. Počet vrhů: 1 vrh za 1 kalendářní rok

Od 1.1.2007 musí mít všechna nově uchovňovaná zvířata vyšetření na DKK a LP, obě provedené lékařem s atestem. Vyšetření na LP provádí libovolný veterinář s atestací na toto vyšetření. K vyšetření DKK je potřeba rentgenový snímek provedený v celkové narkóze psa. Snímek může udělat kterékoliv pracovište s rtg přístrojem, vlastní snímek se pak posílá k posouzení na adresu:

MVDr. Michal Cap, Veterinarni klinika Kolma, Kolma 12, 19000 Praha 9, www.vetkolma.cz

 

Do chovu lze zařadit zvíře s max. stupněm DKK 3/3. Zvířata s vyšším stupněm (x/4, 4/x, 4/4) DKK nemohou být zařazena do chovu - v souladu se směrnicemi ČMKU o chovu psů.
Obě vyšetření lze zvládnout najednou, tj. při jedné navštěvě veterinární ordinace. Na adrese Komory veterinárních lékarů (www.vetkom.cz) lze najít seznam atestovaných lékařů. Zde si vyberte nejbližší ordinaci s lékařem atestovaným pro posuzování luxace patel a s rentgenovým přístrojem. Tento lékař posoudí pately, následně psa uspí, zrentgenuje a rtg snímek pošle MVDr. Čápovi.

Bonitace:
Na bonitaci je třeba přihlásit psa (fenu) u příslušného poradce chovu nejpozději týden dopředu.
Cena: 300,- Kč/1 pes (fena)

Pokud chce majitel svého psa či fenu chovně využívat, musí být členem příslušného chovatelského klubu (KCHMPP).

Chovatel, který chová určité plemeno a nechává mu vystavovat průkazy původu, nesmí toto plemeno chovat rovněž bez průkazu původu.


www.strakaci.cz